menas gali būti įdomus

Posted: 2019-05-07 by Pusė Musės

menas gali būti įdomus

Pradedant rašyti šį straipsnį pagalvojau, kad jis mažai kam bus įdomus ir aktualus.  Kodėl ? Nes mūsų žinios apie meną yra ribotos, o mums negali patikti tai ko mes nežinome. Todėl norėčiau šiandien  trumpai parašyti apie plačiai suprantama meną – o tai ir paveikslai, architektūra, skulptūra, muzika, iliustracijos taip pat ir dizainas, reklamų, reklaminių leidinių ar rūbų (mada) ir pan.

Kodėl man atrodo svarbu priartinti meną sau ir vaikams?

Kalbėjimas apie meną tai galimybė atskleisti savo kūrybiškumą (o tai vienas iš svarbesnių siekių ateities kartoms norint gerai prisitaikyti prie greitai besikeičiančių aplinkybių), tai kvietimas  stebėti, ieškoti, atrasti ir nebijoti bandyti. Pažadinamas smalsumas, kuris veikia kaip generatorius gerų minčių plėtojimui ir problemų sprendimui.

Kam vaikams reikalingas menas?

Menas padeda socializuotis, ugdo asmenybę, moko pažinti save; atradimai padeda patirti džiaugsmą, vaikas mokosi išreikšti savo nuomonę ir priimti kitų požiūrį. Menas įjautrina, padeda būti geresniu.

Susidomėjimas  menu (kaip ir skaitymu) nevyksta šiaip sau, kažkas turi suinteresuoti, priartinti, sužadinti pažinimo alkį. Viskas turi vykti atsargiai, kad vaiko neišgąsdintume. Tenka pripažinti, kad kartais tėvai per daug spaudžia vaikus mokytis, pasiekti gerų akademinių rezultatų, perdėtai reikalauja 3mečių skaičiuoti ar sėdėti prie užduočių knygelių, vietoj gyvo žaidimo ir patyrimo.

Tiems kas nebijo ir nori įdomiai praleisti laiką su vaiku ir tokiu būdu priartinti jam meną siūlau  keletą veiklų:

    1. Pradėkite nuo paveikslų aptarimo. Tarkime vienas paveikslas į savaitę. Kartu su vaiku susipažįstate su paveikslu, trumpai apie jį papasakojate ir žaidimo forma vaikams užduodate klausimus. (Netrukus mūsų puslapyje galėsite rasti trumpą informaciją apie meno kūrinius ir klausimus vaikams). Atsakinėdamas į klausimus vaikas lavins analitinius gebėjimus, turtins žodyną, mokysis išreikšti savo ir priimti kitų nuomonę (nes vieni paveikslai jam patiks, kiti galbūt ne taip; tačiau svarbu vaikui įvardinti, kad jie gali patikti kitiems).  Vaikams labai patinka, kai trumpą informaciją apie menininką ir paveikslą pasakoja koks nors žaislas dialogo forma. (Nuotraukų galerijoje mūsų namų pažintų paveikslų kolekcija, vieni labiau artimi, kiti mažiau, bet jie nuostabiai puošia aplinką)
    2. Kitas būdas tai meninių darbelių kūrimas, bet įkvėpimo beieškant pas menininkus. Ir čia turime tarti didelį ačiū @Skaitau vartau knygos vaikams, už galimybę gauti iš Usborne leidyklos knygas, kurios žaidybine forma, per skirtingas užduotis priartina meną vaikams.Mes turime keletą knygučių, kurios mums labai patinka, jose daug skirtingų užduočių, trumpai ir patraukliai pateikta informacija (pažiūrėkite nuotraukų galerijoje).  Siūlome jums išbandyti  Art Activity Book, Art colouring&sticker book, vaikams patinka spalvinti meno kūrinius, klijuoti lipdukus, atlikti užduotis – surasti, baigti piešinį ir pan. O šitos knygos kupinos idėjų, kurias galima skirtingai panaudoti, tai tobulas meninių  inspiracijų šaltinis.
    1. Muziejų, parodų lankymas – apie tai kaip padaryti šį įvykį nepakartojamu, prasmingu ir įdomiu parašysime atskirą straipsnį su patarimais.
    2. Pasivaikščiojimai gamtoje ar mieste, kuriuose slypi tiek daug detalių, įvairių reiškinių, neatrastų dalykų, klausimų ir užuominų, įkvėpimo pažinti ir kurti. Tai būdas susidurti su gyvenimo patirtimi, o ne vengti jos (pvz. matote gražią pievą – fotografuojate, o gal paskui bandote nupiešti; einant senamiesčiu pastebite naujus pastatų elementus, lyginate su kitais; ragaujate naują maistą, klausotės skirtingos muzikos) paprasti vaizdiniai ir patyrimai atgaivina mūsų kūrybinius išteklius.

No Comments

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *