MITYBOS PASIKEITIMAI IKIMOKYKLINĖSE ĮSTAIGOSE

Posted: 2018-08-15 by Pusė Musės

MITYBOS PASIKEITIMAI IKIMOKYKLINĖSE ĮSTAIGOSE

Išrinkome svarbiausius mitybos pasikeitimus, kurie įsigalioja Lietuvos darželiuose nuo rugsėjo 1d. Pasikeitimai įsigalioja ir mokyklose, bei socialinės globos įstaigose, tačiau mums šiuo metu buvo svarbiau pažvelgti kas keisis būtent darželiuose, vaikams nuo 1 iki 7 metų.

Apskritai labai smagu, kad vyksta pokyčiai vaikų mitybos organizavime, jų žinoma reikėjo jau daug ankščiau, bet kaip sako – geriau dabar, nei niekada. Pokyčių išties nemažai ir dabar pradedame galvoti, kad tiems darželiams, kuriuose mityba vis dar buvo paremta dešrelėmis, sumuštiniais, manų ir bulvių košėmis bus tikrai nelengva. Nelengva dietistėms, virėjoms ir pan. Bet sakysit, o kam dabar lengva? Taip, kiekviename darbe savi pokyčiai ir mes prie jų privalome prisitaikyti. Bet kaip mūsų vaikai? Vaikai kurie lyg šiol pusryčiams valgė sumuštinius ir gėrė nesveikai saldžią arbatą, o gimtadienio metu atsinešdavo didžiausią maximoje rastą šakotį, guminukų ir t.t.? Taip jiems šis laikotarpis bus tikrai nelengvas. Bet nuo rugsėjo 1d. įsigaliojantis mitybos aprašas buvo parengtas dar balandžio mėn., tad mes labai tikimės, kad dauguma darželių pradėjo keisti mitybą jau tada ir ne kardinaliai, o laipsniškai, išbraukdami nepilnaverčius produktus ir įtraukdami rekomenduojamus, sveikatai palankius produktus. Kaip mes, tėvai, galime padėti savo vaikams prisitaikyti prie naujų mitybos įpročių? Čia turbūt svarbiausia yra tęstinumas, taigi tokią pačią mitybą reikėtų taikyti ir namuose. Bet taip pat svarbu ir „nepamesti sveiko proto“, jei jau patys retkarčiais suvalgome sausainį, ar ledų karštą vasaros dieną, tai negi jų neduosi vaikui? Kaip ten sako dabartiniai mitybos žinovai – svarbu balansas.

Dėl pačios mitybos pasikeitimų, tai kaip matėte mūsų paruoštame lape, nebeliks saldumynų, perkepto, prideginto, džiūvesėliuose kepto maisto. Sveikintina, ar ne? Nors mums visgi čia kirba klausimas, tai kaip tuomet su gimtadienio vaišėmis? Tik vaisiai ir daržovės? O jei mama iškeps naminį obuolių ar bananų pyragą, kurį sudarys tik natūralus cukrus? Bet darželis negalės jo išmatuoti? Matyt pyragais teks džiaugtis tik namuose, o darželyje žvakutę galima bus užpūsti ir nuo obuolio ar banano. Sveikos mitybos fanatikai čia turbūt ploja rankomės ir jau mąsto, kaip iš vaisių sudėlioti tortą. Mokysimės matyt ir mes iš jų, nes kitos išeities kaip ir nėra.

Sviestas ar margarinas? Arši diskusija, bet kolkas margarinas laimi ir jis yra paliktas tarp rekomendacijų. Mes nesigilinome, nevertinsime kas geriau, tačiau žinome vieną, ir to ir to geriau kuo mažiau.

Ir galiausiai rekomendacijose aptikome nuorodą į perspektyvinius valgiaraščius (www.smlpc.lt/lt/mityba_ir_fizinis_aktyvumas/rekomenduojami_perspektyviniai_valgiaraščiai) , kuriuos gali naudoti darželiai. Atsidarome ir ten randame: Pirmadienis – šnicelis (tradicinis šnicelis kepamas džiūvesėliuose ir dideliame kiekyje aliejaus), virtos bulvės, bulviniai piršteliai (vėl džiūvesėliai). Antradienis – virtos bulvės. Ketvirtadienis – bulvių košė, kroketai (vėl džiūvesėliai, aliejus). Penktadienis – virtos bulvės. Tiesa, perspektyviniai valgiaraščiai čia pateikti pagal rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kurios įsigaliojo nuo 2018m. sausio 1d. Kyla klausimas, ar jie bus keičiami pagal naujas rekomendacijas? Jei taip tai kodėl to nėra iki šiol, nors nuoroda į perspektyvinius valgiaraščius naujose rekomendacijose jau patalpinta? Bet kuriuo atveju, tai tik parodo, kad sveikatai nereikalingų džiūvesėlių tikrai netrūko, o ir bulvių per savaitę vaikai suvalgydavo nemažai.

Visi pastebėjimai ir įžvalgos yra tik mūsų asmeninė nuomonė, būtų labai įdomu ir naudinga išgirsti jūsų nuomone, ar džiaugiatės, ar tenkina mūsų mažųjų mitybos pokyčiai?

Parengtą pagal https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/a8d14e5046e311e8ade598b2394a491d

No Comments

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *