Ribos, draudimai, taisyklės

Posted: 2019-07-01 by Pusė Musės

Ribos, draudimai, taisyklės

Kodėl vaikams reikalingos ribos?

Ribos reikalingos tam, kad sumažintume konfliktų skaičių, kad kurtume darnius santykius su savo vaikais. Kodėl kartais ribų nustatyti arba jų laikytis mums nepavyksta? Aptarsime keletą dažniausiai pasitaikančių klaidų:

Klaidos nustatant ribas:

  1. Vienoje situacijoje leidžiame vaikui taip elgtis, kitoje draudžiame. Tarkime skubant į darželį leidžiame vaikui palikti nesutvarkytus žaislus, o kitą dieną prieš ruošiantis eiti į parduotuvę, kai niekur neskubame, reikalaujame, kad vaikas viską sutvarkytų. Ikimokyklinio amžiaus vaikams dar yra sunku atskirti kodėl panašioje situacijoje, jiems išeinant iš namų, jis turi elgtis skirtingai.
  2. Tėvai laukia iš vaiko to ko jis padaryti nesugeba (maždaug apie 5-6 gyvenimo metus išsivysto smegenų dalis, kurios atsako už savęs kontroliavimą, todėl per daug reikalauti būtų tiesiog neracionalu).
  3. Reikalaujame, kad vaikas priimtų kitų nuomone ir norus pvz. užsiimti tam tikra veikla, arba leisti mamai pailsėti 10 minučių (tik apie 6-uosius gyvenimo metus vaikas gali atsižvelgti į kitų nuomonę; bet jis tik mokosi ir jam tai ne visada pavyksta)
  4. Tėvai turi atkreipti dėmesį į savo elgesį (ar nėra prieštaravimų žodžiuose abiejų tėvų, ar nėra prieštaravimo tarp žodžių ir veiksmų)
  5. Tėvai reikalauja per daug, požymiai – vaikas dažnai jūsų negirdi, nesupranta arba nedaro to ko prašote – taip jis parodo, kad jam per sunku priimti visas taisykles.
  6. Tėvai gali neleisti vaikui norėti arba kažko nenorėti – priekaištavimai, vaiko gėdinimas (leiskime vaikui turėti savo nuomonę, priimkime ją; aptarkime, o ne užgniaužkime).

Svarbu prisiminti, kad taisyklių ar draudimų neturi būti daug. Jie skirti vaiko apsaugojimui nuo gyvenimo pavojų, bet tai nereiškia, kad vaikas neturi klysti, patirti klaidas ar stresą. Tačiau jei taisyklė sugalvota ir aptarta kartu su vaiku turime jos laikytis.

No Comments

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *