Vaikų ginčai ir susirėmimai yra gera proga pasimokyti spręsti konfliktus. Kur gi daugiau mokytis socialinių įgūdžių jei ne bendraujant, jei ne šeimoje. Dažnai tėvai galvoja kaip gi čia geriau pasielgti ir nesugadinti santykių su vaikais.
Ką tėvai dažniausiai daro?
Bando vyresniajam vaikui aiškinti, kad jis turėtų pasirūpintų jaunesniu broliu ar sese, kad turėtų būti jam nuolaidesnis. Taip pat tėvai bando suprasti kas kaltas, kas pradėjo. Tačiau dažniausiai toks tėvų elgesys konflikto neišsprendžia, dažnu atveju tik dar labiau jį komplikuoja.
Taigi kaip reikėtų elgtis:
- Nedarykite nieko. Kiekvienas vaikas bando įtikinti tėvus savo teisumu. Jeigu matote, kad konfliktinė situacija nesukels pavojaus nei vieno vaiko sveikatai, pabandykite susilaikyti nuo įsiterpimo, išeikite į kitą kambarį. Leiskite vaikams patiems pasimokyti spręsti konfliktines situacijas.
- Jeigu girdite pravardžiavimus, ašaras – atėję į kambarį pasakykite ką matote, išklausykite vieną ir kitą pusę, pasakykite, kad pasitikite vaikais ir manote, kad jie sugebės surasti tokį sprendimą, kuris bus palankus jiems abiems .
- Vaikai mušasi – reaguokite nedelsiant, atskiriant vaikus – „ nenoriu, kad skriaustumėt vienas kitą“ arba „muštis yra blogai“ – nedaugžodžiaukite, nes vaikai išgyvendami stiprias emocijas mažai ką prisimins ir naudos iš tokių pamokslų bus mažai. Padėkite vaikams nusiraminti, bet jų nevertinkite.
- Atkreipkite dėmesį:
- – Venkite būti teisėju. Kiekvienas nori, kad būtų palaikyta jo pusė, taigi jei tik įmanoma susilaikykite nuo teisėjavimo (ypač susimąstykite jeigu vaidmenys (auka- persekiotojas) pasikartoja.
- – Neprovokuokite vaikų pavydo. Kiekvienas nori būti mylimas ir išskirtinis. Nevartokite tokių teiginių – „Urtė tokia gera mergaitė, ne taip kaip tu“.- Nepasiduokite nesibaigiančioms diskusijoms kas kaltas – leiskite vaikams išsisakyti (išlaisvinti emocijas) bet daug nesiaiškinkite.- Išskirkite vaikus, jeigu kam nors gręsia fizinis skausmas.- Kurkite namų taisykles. Darykite tai kartu su vaikais, taip jiems bus lengviau laikytis pasiūlytų taisyklių.- Neverskite atsiprašinėti. Priverstas atsiprašymas nieko vaiko nemoko, tik dar labiau įtikina, kad jo jausmai nesvarbūs. Geriau palaukti kol „atauš“ emocijos. Po to paaiškinkite, kad toks vaiko elgesys gali skriausti kitą žmogų.- Negėdinkite vaikų –„toks didelis ir verkia“, „ toks didelis ir nemoka dalintis“.
– Atkreipkite dėmesį kokiose situacijose kyla konfliktai; pasistenkite skirti laiko kiekvienam atskirai ir visiems kartu.
– Skirkite laiko sau – svarbu atgauti jėgas, svarbu būti laimingu ir ta laime ir ramybe dalintis su aplinkiniais.
No Comments