Penktas paveikslas – Pitas Mondrianas „Kompozicija su raudona, mėlyna ir geltona“

Posted: 2019-08-02 by Pusė Musės

Penktas paveikslas –  Pitas Mondrianas „Kompozicija su raudona, mėlyna ir geltona“

Pitas Mondrianas (1872-1944)  Nyderlandų tapytojas (galima parodyti žemėlapyje). Jo  pirmuoju omokytoju buvo tėtis, kuris dirbo mokykloje ir mokė vaikus piešti. Iš pradžių Pitas piešė gamtą, gėles ir pastatus, bet susipažinęs su kubizmo technika (priminti Picasso darbus) pradėjo piešti visai kitaip.

Buvo vienas iš abstrakcionizmo pradininkų.

Mondriano kūryba turėjo įtakos tuometiniai madai, raštams, architektūrai. (Ivas Sen Loranas pritaikė Mondriano raštus savo rūbų kolekcijoje, (galima parodyti nuotraukas).

“Kompozicija su raudona, mėlyna ir geltona“

 Ar čia paveikslas? Taip, bet labai neįprastas, čia nėra realių objektų – gėlių, žmonių, pastatų. Taip Mondrianas norėjo pavaizduoti, jog pasaulis yra labai paprastas.

Ką gi vaizduoja šitas paveikslas?  Nieko konkretaus, bet visgi, juk mums labai įdomu, ką gi norėjo pavaizduoti Mondrianas?

O gal  jis nemokėjo piešti, kaip tikri menininkai? Iš tikrųjų Modrianas puikiai piešė, bet jam tai neteikė malonumo, jis ieškojo ko nors naujo ir įdomaus, jis norėjo pašalinti iš savo paveikslų tai, kas jam atrodė nereikalinga. Galiausiai liko tik linijos ir 3 spalvos –  tai menininkui labai patiko.

Ar jis naudojo liniuotę? Tikriausiai taip, ir jo visi paveikslai bei linijos juose buvo labai apgalvoti.

Mėlyna, raudona ir geltona… kodėl šitos spalvos? Tai labai svarbios spalvos, nes tai yra pagrindinės spalvos iš kurių galima gauti kitas spalvas (oranžinę, violetinę, žalią ir taip pat jų atspalvius). Beje, įdomu tai, jog Mondrianas labai nemėgo žalios spalvos.

Jo mėgiamos spalvos buvo Juoda ir balta, nes tai yra neutralios spalvos, kurių pagalba galima tamsinti ar šviesinti kitas spalvas.

Suskaičiuokite kiek čia matote spalvų?

Juodos linijos kurios yra horizontalios ir vertikalios (parodome kokios čia linijos) padalina erdvę į keturkampius, tuomet baltos dėmės atrodo lyg oras, o spalvotos lyg prisotintos energijos, pvz. raudona tai ugnis,…. sugalvokite ką galėtų reikšti kitos spalvos.

Kaip manote ar juodos linijos, galėtų būti miesto gatvėmis? O ką galėtų reikšti kitos spalvos?….

 Kuriame kaip Mondrianas

  1. Mondriano darbai suteikia puikią progą pakalbėti apie pagrindines spalvas, spalvų maišymą.
  2. Įkvėpti Mondriano pagaminkite aplikaciją – pasinaudokite juoda lipnia juosta, ji gali sukurti keturkampius, kuriuos vėliau galima nuspalvinti, padaryti aplikacijas iš popieriaus ar kitų priemonių pvz. spalvotų lipdukų. Galite sukurti bendrą paveikslą iš atskirų vaikų spalvinimo lapų.                                                                                                                     Spalvinimo lapai http://www.supercoloring.com/coloring-pages/arts-culture/famous-paintings/piet-mondrian
  1. Sugalvokite ką būtų galima nuspalvinti Mondriano spalvomis (pvz. širdelę – šv. Valentino dienos proga; gėlytę – atviruką gimtadienio proga, eglutės papuošimą ir pan).

No Comments

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *