Pirmas paveikslas – JAN VAN OS  Vaisiai ir gėlės terakotos vazoje

Posted: 2019-05-16 by Pusė Musės

Pirmas paveikslas – JAN VAN OS  Vaisiai ir gėlės terakotos vazoje

Paveikslų aptarimas tai ne tik meno pažinimas, analitinio mąstymo lavinimas, bet ir galimybė plėsti žodyną.

Bendri įvadiniai patarimai:

  • Pasakojant vaikams apie meną siūlome pasinaudoti kokiu nors personažu – tai gali būti mėgstamas žaislas (lėlė, automobilis, meškiukas) arba koks nors naujas pvz. voras paveikslų saugotojas.
  • Pasakokite dialogo forma, užduokite klausimus, pateikite užuominas
  • Galite turėti didinamąjį stiklą.
  • Paveikslą galite rodyti kompiuterio ekrane arba atsispausdinti, o vėliau kur nors pakabinti.
  • Pasakykite vaikui, kad kiekvienas paveikslas turi savo paslaptį, kurią bandysite atspėti.

Pirmas paveikslas – JAN VAN OS  Vaisiai ir gėlės terakotos vazoje.

Šį paveikslą nupiešė olandų tapytojas prieš daugiau nei 200 metų, dabar originalą galima pamatyti Londone (Nacionalinėje galerijoje). Jeigu turite po ranka žemėlapį galite jame parodyti Olandiją, Didžiąją Britaniją.

Šis paveikslas vadinasi NATIURMORTAS – tai toks dailės žanras, kuriame vaizduojami vaisiai, nuskintos gėlės, vabzdžiai, taip pat gali būti ir daiktai. Dailininkas specialiai komponuoja daiktus ir taip išryškina jų spalvas, struktūrą.

Paskatinkite vaiką surasti laumžirgį, pelytę, du drugelius, musę, dvi vapsvas ir paukščių lizdą (vaikas gali suskaičiuoti kiek išperės paukščiukų) – dažniausiai vaikams labai patinka tokios užduotys.

Paklauskite vaiko ar žino kokios čia gėlės nupieštos, tegul įvardina tiek kiek žino, kitas parodykite jūs – rožės rausvos ir geltonos, neužmirštuolės, bijūnai, tulpės, rudos aguonos, nasturtės, hortenzija, dedešvos (malvos).

Toliau paieškokite kokie čia vaisiai nupiešti – žalios ir mėlynos vynuogės, erškėčio vaisiai, slyvos, ananasas, kriaušės, baltieji serbentai, obuoliai.

O jeigu būsime labai dėmesingi pamatysime pilį su kolonomis ir kažkokį žmogų.

Kalbant apie šį paveikslą galima užsiminti apie paveikslo gylį, kažkas yra arčiau mūsų, o kažkas  yra toliau, paklauskite: laumžirgis arčiau ar paukščių lizdas? Drugelis sėdintis ant tulpės ar ananasas? Slyva ar pelytė? Vynuogės  ar pilies kolonos?

Ir paskutinė – paveikslo paslaptis – paklauskite ar ananasas ir erškėčio vaisiai neprimena bangos? Ir jei tai banga tai ji gali tuoj nusileisti ir išnykti ir atrodo visa vaza su gėlėmis ir vaisiais ims ir subyrės. Būtent toks yra grožis – jis gali išnykti kiekvieną minutę.

Jan van Os piešė šį paveikslą apie du metus, nes šių gėlių ir vaisių surinkti vienu metu būvo neįmanoma (matyt dabar sudėlioti tokią kompoziciją būtų daug paprasčiau). Kartais grįžti prie ankstesnių darbų yra visai smagu ir naudinga.

Gero laiko!

 

No Comments

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *